Google ve YouTube içerik sağlayıcıları, ABD'deki çocukların gizlilik davasıyla karşı karşıya kalmalı


Google ve YouTube içerik sağlayıcıları, ABD'deki çocukların gizlilik davasıyla karşı karşıya kalmalı


28 Aralık (Reuters) - ABD'deki bir temyiz mahkemesi Çarşamba günü, Alphabet Inc'in (GOOGL.O) Google'ı ve diğer birkaç şirketi, 13 yaşının altındaki çocukların YouTube etkinliklerini ebeveynlerinin izni olmadan izleyerek gizliliklerini ihlal etmekle suçlayan bir davayı yeniden başlattı. hedefli reklamlardır. Seattle'daki 9. ABD Temyiz Mahkemesi, Kongre'nin federal Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasasını veya COPPA'yı kabul ederek eyalet yasalarına dayalı gizlilik iddialarını engelleme niyetinde olmadığını söyledi.

Bu yasa, Federal Ticaret Komisyonu'na ve eyalet başsavcılarına, özel davacılara değil, 13 yaşın altındaki çocuklar hakkında çevrimiçi kişisel verilerin toplanmasını düzenleme yetkisi verir.

Dava, Google'ın veri toplamasının benzer eyalet yasalarını ihlal ettiğini ve Hasbro Inc (HAS.O) , Mattel Inc (MAT.O) , Cartoon Network (WBD.O) ve DreamWorks Animation (CMCSA.O ) gibi YouTube içerik sağlayıcılarının ) izleneceklerini bile bile çocukları kanallarına çekti.
Temmuz 2021'de San Francisco'daki ABD Bölge Yargıcı Beth Labson Freeman, federal gizlilik yasasının davacıların Kaliforniya, Colorado, Indiana, Massachusetts, New Jersey ve Tennessee yasaları uyarınca iddialarını engellediğini söyleyerek davayı reddetti. Ancak Çarşamba günkü 3-0 kararında, Çevre Hakimi Margaret McKeown, federal yasanın ifadelerinin, Kongre'nin davacıların aynı iddia edilen suistimali hedef alan eyalet yasalarına başvurmasını yasaklamayı amaçladığını varsaymayı "saçma" hale getirdiğini söyledi.
Dava, Google'ın ve içerik sağlayıcıların davayı reddetmek zorunda kalabilecekleri diğer gerekçeleri değerlendirmek üzere Freeman'a iade edildi.

Google'ın avukatları ve içerik sağlayıcılar, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Çocukların avukatları, benzer taleplere hemen yanıt vermedi.

Ekim 2019'da Google, FTC ve New York Başsavcısı Letitia James tarafından YouTube'un ebeveynlerin izni olmadan çocukların kişisel verilerini yasa dışı bir şekilde topladığı yönündeki suçlamaları karşılamak için 170 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

San Francisco davasındaki davacılar, Google'ın Ocak 2020'ye kadar COPPA'ya uymaya başlamadığını söyledi.

Davaları, Temmuz 2013'ten Nisan 2020'ye kadar 16 yaş ve altındaki YouTube kullanıcıları için tazminat talep etti.


Daha yeni Daha eski