Elon Musk'ın Bir Sonraki Twitter Mücadelesi: Konuşmanın Nasıl Denetleneceğini Buldu

 Elon Musk'ın Bir Sonraki Twitter Mücadelesi: Konuşmanın Nasıl Denetleneceğini Buldu
Elon Musk' Twitter İçin Ne Söyledi?

Elon Musk , Twitter'ın tüm sorunlarınacevapları olmadığını kabul ettiEn büyüklerinden biri: hizmette paylaşılan bölücü içeriğin nasıl yönetileceği. Yıllardır Twitter ve diğer sosyal ağlar, gerçek dünyada zarara yol açabilecek nefret söylemi, taciz ve yanlış bilgilendirme gibi saldırgan içerikleri denetlemek için mücadele etti. İlericiler ve sivil haklar aktivistleri, platformların saldırgan gönderileri bastırmak için yeterince çaba göstermediğini söylüyor. Muhafazakarlar, Twitter'ın konuşmalarını sansürlediğini söylüyor, şirket bu iddiayı reddediyor. Kimse Twitter'ın neyin kaldırılacağına ve neyin bırakılacağına nasıl karar verdiğinden memnun görünmüyor.

SpaceX CEO'su Ne Yapacak?

Şimdi dünyanın en zengin insanı olan Musk, kendisini tartışmanın ortasına attı. Pazartesi günü, Tesla ve SpaceX CEO'su, özel almayı planladığı Twitter'ı satın almak için 44 milyar dolarlık bir anlaşma yaptı. Politika ve toplum üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olacak bir değişiklik olan platform için daha gevşek içerik denetimi istediğini belirtti.Anlaşma, çalışanlar ve savunuculuk grupları arasında, seri girişimcinin Twitter'ın COVID yanlış bilgilendirmesi gibi zararlı içerikle mücadele etmek için yaptığı çabaları geri alıp almayacağı konusunda endişelere yol açtı. Ayrıca, Twitter'ın şirketin yasakladığı Twitter kullanıcılarını geri alıp alamayacağına dair soruları da gündeme getirdi. Geçen yıl, sosyal ağ, 6 Ocak ayaklanmasının ardından, yorumlarının şiddeti kışkırtabileceği korkusuyla eski Başkan Donald Trump'ı yasakladı. Trump, Twitter'a geri dönmeyeceğini söyledi. Pazartesi günü yaptığı basın açıklamasında Musk, "İfade özgürlüğü işleyen bir demokrasinin temel taşıdır" dedi ve Twitter'ı sorunları tartışmak için "dijital şehir meydanı" olarak adlandırdı. Salı günü tweet attı , "'İfade özgürlüğü' derken, sadece yasalara uygun olanı kastediyorum."

Twitter İçerik Denetimleri Nasıl Olacak?

İçerik denetimi incelikli bir uygulamadır ve Musk'ın ilk elden bildiği bir şeydir. 2020'de Musk, yanlış bir şekilde "çocukların COVID-19'a karşı bağışık olduğunu" tweetledi. Çocuklar virüsü yakalar  ve daha düşük bir oranda da olsa yetişkinlerle aynı etkilere maruz kalabilir. Twitter, Axios'a tweet'in "kesin" olmadığı için zararlı koronavirüs yanlış bilgilendirmesine karşı kurallarını ihlal etmediğini söyledi. Facebook'ta eski bir kamu politikası direktörü olan ve şu anda Anchor Change danışmanlığına liderlik eden Katie Harbath, bir Twitter doğrudan mesajında ​​Twitter'da hemen büyük değişiklikler beklemediğini söyledi. Ancak Harbath, zamanla Musk'ın içerik denetimi için daha az kaynak ayırabileceğini söyledi.

Daha yeni Daha eski